حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰ 10 ذو القعدة 1442 Saturday, 19 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 65 تعداد نوشته های امروز : 0×
ساخت ، روائي سنجي، و اعتبار يابي آزمون سبك زندگي اسلامي(مقاله)
۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۴
شناسه : 856
بازدید 281
13

بسم الله الرحمن الرحیم «سبك زندگي» عنواني است شناخته شده در اكثر علوم انساني در سطح بين الملل، لكن از زاويه‌هاي متعدد به آن نگاه مي شود، مؤلفه‌هاي شناخته شده آن در دنياي علمي امروز، عبارتند از: فعاليت‌هاي فيزيکي، اوقات فراغت، خواب و بيداري، روابط اجتماعي، روابط خانوادگي، معنويت، ايمني و آرامش، تغذيه و …؛كه […]

ارسال توسط :
پ
پ

بسم الله الرحمن الرحیم

«سبك زندگي» عنواني است شناخته شده در اكثر علوم انساني در سطح بين الملل، لكن از زاويه‌هاي متعدد به آن نگاه مي شود، مؤلفه‌هاي شناخته شده آن در دنياي علمي امروز، عبارتند از: فعاليت‌هاي فيزيکي، اوقات فراغت، خواب و بيداري، روابط اجتماعي، روابط خانوادگي، معنويت، ايمني و آرامش، تغذيه و …؛كه هر کدام به منزله بزرگ راهي از راه‌هاي زندگي افراد محسوب مي شوند. سبك‌ زندگي،‌ شيوه‌اي‌ نسبتا ثابت است‌ كه‌ فرد اهداف‌ خود را به‌ آن‌ طريق‌ دنبال‌ مي‌كند، راهي‌ است‌ براي‌ رسيدن‌ به‌ اهداف‌؛ …، اين شيوه ها، حاصل زندگي دوران كودكي فرد است، به عبارت ديگر سبك زندگي، بعد عيني و كميت پذير شخصيت افراد است.
مطالعات در باب سبك زندگي، بيشتر از نوع توصيفي و هنجاري است؛ لكن در جامعه اسلامي ممكن است اين مسئله نيز مطرح بشود كه سبك زندگي افراد و گروه ها، چقدر اسلامي است؟ آيا مي شود افراد و گروه ها را از اين جهت درجه بندي كرد؟ به عنوان مثال آيا مردم متدين ايران، پس از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامي، سبک زندگي کاملاً اسلامي دارند؟، آيا اساسا نظريه سبک زندگي ديني، كه با موضوعات مهمي مثل «انسان کامل»، «انسان سالم»، «معيار بهنجار و نابهنجار»، «پيشگيري و درمان» و …، ارتباط مستقيم دارد، شناسائي و تحليل شده است؟ و در یک کلام مساله ی سنجش سبک زندگی مطرح است .
پژوهش حاضر با هدف ساخت و بررسي ويژگي‌هاي روانسنجي آزمون سبک زندگي اسلامي، انجام شده است. متون اسلامي طي يك طرح تحليل محتوي بر اساس محدوده خاصي از منابع، مورد مطالعه قرار گرفته است پرسشنامه اوليه ی این مقاله با ۱۳۵ سوال و در ۱۰ مولفه ساخته  شده است.
جامعه آماري اين پژوهش، دانشجويان علوم انساني و علوم پايه دانشگاه اصفهان و طلاب حوزه علميه قم در سطح كارشناسي بودند. بدين منظور تعداد ۳۰۰ نفر به روش نمونه گيري تصادفي طبقه اي انتخاب گرديدند، سپس آزمون سبك زندگي بر روي آنها اجرا شده است.
یافته های این پژوهش:  داده‌هاي حاصل از اجراي دو ابزار، با روش تحليل عاملي، آلفاي كرونباخ و تحليل مانوا، مورد تحليل قرار گرفت. نتايج نشان داد كه آزمون سبك زندگي از پايائي مناسب بر خوردار بود. پايائي کل مقياس«۷۸۶/. » و پايائي فرم کوتاه «۷۱/.» بود. همچنين نتايج تحليل عوامل نشان داد آزمون سبك زندگي اسلامي از روائي و ساختار عاملي مناسب برخوردار مي باشد، روائي همزمانِ آن (۶۴۴/.) با آزمون جهت گيري مذهبي، از طريق ضريب همبستگي پيرسون، بدست آمد،
نتيجه‌گيري: سبك زندگي اسلامي قابل كمي شدن هست و آزمون ساخته شده، ويژگي هاي روانسنجي لازم را دارد.

 

شما می توانید برای دریافت این مقاله از طریق لینک زیر اقدام نمایید

ساخت، روائي سنجي، و اعتبار يابي آزمون سبك زندگي اسلامي

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.